انواع مختلف حافظه‌های فلش

compact flash

فلش فشرده یا CF؛ (Compact Flash)

فلش‌های فشرده یا CFها از سال 1994 توسط شرکت Sandisk به بازار ارائه شد و یکی از قوی‌ترین پیکربندی سخت افزاری برای کارت‌های فلش محسوب می‌شوند که از قدرت ماندگاری بالایی برخوردار هستند. همچون Smart Media، تولید CFها نیز موفقیتی بزرگ در صنف دوربین‌های دیجیتالی محسوب می‌شود و امروزه استفاده از آن در دوربین‌های دیجیتالی بسیار رایج است.

از نظر سرعت CFها به چهار دسته تقسیم می‌شوند. بعضی از کارت‌های CF این قابلیت را که دارند که از UDMA با سرعت انتقال 300X (چهل و پنج مگابایت در ثانیه) پشتیبانی می‌کنند البته به شرطی که دستگاهی که به آن متصل می‌شوند نیز دارای چنین قابلیتی باشند که برخی از دوربین‌های دیجیتالی پیشرفته امروزه از چنین خصوصیتی برخوردار می‌باشند. CFها در ظرفیت‌های 32 مگابایتی تا 64 گیگابایتی در بازار یافت می‌شوند. همچنین آن‌ها از یک چیپ کنترل‌کننده برخوردار هستند که عملیات نقشه کشی و تبدیلات سیستم مرتب سازی فایل‌ها را به عهده دارند.

 

حافظه های sd

Secure Digital (حافظه‌های SD)

کارت‌های SD که بصورت‌های دیگر Mini SD؛ و Micro SD، SDHC (با ظرفیت بالا)؛ Mini SDHC و Micro SDHC نیز وجود دارند نوعی از حافظه‌های فلش هستند که روز به روز بر میزان استفاده از آن‌ها افزوده می‌شود. از نظر فیزیکی حافظه‌های SD کوچک و سبک هستند لذا کاربرد آن‌ها در وسایل دیجیتالی قابل حمل مانند دوربین‌های جیبی بسیار مناسب می‌باشند.  نام دیجیتال ایمن بدین دلیل به آنها اختصاص داده شدده که مدل‌های اصلی آن یعنی SD و SDHC دارای یک کلید متحرک محافظت در مقابل نوشتن می‌باشند.

سرعت انتقال کارت‌های SD با ظرفیت پایین که از حداقل ویژگی برخوردار است 10 مگابایت در ثانیه و در کارت‌های SD که از قابلیت‌های بالایی برخوردارند 20 مگابایت می‌باشد.

Memory Stickهای شرکت سونی

این حافظه‌ها محصول اختصاصی شرکت سونی می باشند که کاربران دستگاه‌های شرکت خود را به استفاده از فقط چنین نوع حافظه‌ایی ترغیب و مقید می‌نمایند. حافظ‌ه‌های شرکت سونی به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

1/ اوریجینال

2/ Micro با ظرفیت‌های 512 مگابایت، 1، 2 و 4 گیگابایت.

3/ MS Duo که فقط ظرفیت 128 مگابایتی آن در بازار موجود است.

4/ MS Pro Duo با ظرفیت‌های 512 مگابایت،1، 2، 4 و 8 گیگابایت.

حداکثر سرعت انتقال داده‌ها در سه مدل اخیر 20 مگابایت در ثانیه است.

5/ MS Pro-HC Duo: در ظرفیت‌های 1، 2 و 4 گیگابایتی موجود است و حداکثر سرعت انتقال آن 30 مگابایت در ثانیه است.

طبق اعلام شرکت سونی نوع جدیدتر مدل Micro جهت استفاده در تلفن‌های همراه طراحی شده است که به زودی به بازار ارائه خواهد شد و ثانیاً دیگر شرکت نوع اصلی (اوریجینال) این حافظه را پشتیبانی نخواهد کرد. 

منبع: ماهنامه وب

/ 0 نظر / 55 بازدید