شش راز بزرگ منظومه شمسی

هنوز هم اگر با تلسکوپ به فضا نگاه کنیم در نقاط دور دست کهکشانمان این پدیده را می‌بینیم.

اما از سوی دیگر تا جایی که دانش ما پیش می‌رود شکل گیری این جرم خاص و سپس خورشید، پدیده‌ای منحصر به فرد در کائنات است.

بر اساس گزارش نیوساینستیت، از یک صفحه نازک ماده که از تولد این ستاره بر جای ماند، هشت سیاره شکل گرفت که با جاذبه خورشید هر یک در مدار خود قرار گرفتند.

یکی از این آنها در موقعیت خاصی در ارتباط با خورشید و سایر سیاره‌ها در این منظومه مستقر شد و زمین را تشکیل داد و سپس مخلوقات زمینی حیات خود را روی این سیاره آغاز کردند.

اما پس از سالها تحقیق و کاوش و پژوهش دانشمند‌ان علم نجوم و کیهان شناسی هنوز شش راز بزرگ در این منظومه شگفت انگیز وجود دارد که هنوز جز ناشناخته‌های علمی به حساب می‌آیند.

راز اول، مربوط به تولد منظومه شمسی است.

همانطور که مطرح شد دانشمند‌ان هنوز نمی‌دانند این منظومه چگونه شکل گرفته است.

راز دوم پدیده خسوف و کسوف است.

سوالی که ذهن محققان را در این زمینه به خود مشغول کرده این است که با وجودی که خورشید و ماه در حقیقت از نظر جثه بسیار با هم فرق دارند، اما چرا در آسمان به یک اندازه به نظر می‌رسند؟

راز سوم سیارات این منظومه هستند.

پژوهشگران در تلاش هستند دریابند که آیا سیاره دیگری نیز در این منظومه وجود دارد؟ آنها تصور می‌کنند که منظومه شمسی ما موطن سیاره گمنامی باشد که به بزرگی مریخ یا زمین است.

راز چهارم دنباله‌دارها هستند.

دانشمند‌ان هنوز نمی دانند منشا دنباله‌دارها از کجا است. تئوری‌های بسیاری در این زمینه مطرح شده،‌ اما هیچ یک تاکنون به اثبات نرسیده اند.

راز پنجم این است که آیا منظومه شمسی در کهکشان راه شیری یا نقاط دیگر کیهانی منحصر به فرد است یا ممکن است نمونه مشابه آن نیز وجود داشته باشد.

تاکنون حدود 280 منظومه ستاره‌ای بیگانه شناسایی شده‌اند، اما هیچ یک شبیه منظومه شمسی ما نبوده‌اند.

بالاخره آخرین راز مربوط به پایان این پدیده بی‌نظیر است.

سوال این است که عمر این منظومه چطور به پایان خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، با این تفاصیل، منظومه شمسی ما با تمام سیارات اقمار، سیارک‌ها و خورشید در مرکز آن منبع بی‌انتهایی جذابیت، فریبندگی و شگفتی است که دانش انسان در برابر عظمت آن همچنان بسیار ناچیز است.

/ 0 نظر / 44 بازدید