آب و لبنیات در کاهش استرس دانش آموزان موثر می باشند

دکتر جعفریان تاکید کرد: افراد بهتر است در موقع امتحان و استرس از غذاهای سبک و غذاهایی که انرژی شان به مرور آزاد می شود استفاده کنند.غلات و موادی حاوی کربوهیدرات های پیچیده که بیشتر در نان سنگک و بربری یافت می شود و مقدار فیبر آنها بالاست، سبب کاهش استرس در افراد می شود.
این متخصص تغذیه با تاکید بر صرف تمام وعده های غذایی به ویژه صبحانه در ایام امتحانات اضافه کرد: در ایام امتحانات نباید وعده های غذایی را حذف کرد بخصوص صبحانه که در کنترل استرس نقشی اساسی دارد; چرا که در هنگام صبح میزان ترشح کورتیزول به بیشترین حد خود رسیده و صبحانه سبب کنترل استرس می شود.
وی در ادامه توصیه کرد: بهتر است از خوردن غذاهای چرب و شور در این ایام خودداری شود. غذاهای چرب و شور دیرتر هضم می شوند و در شرایط استرس زا مانند ایام امتحانات با ایجاد اختلال در کارکرد دستگاه گوارش سبب مسمومیت و حالت تهوع در فرد می شود. دکتر جعفریان با انتقاد از گرایش دانش آموزان و دانشجویان در فصل امتحانات به فست فودها و غذاهای آماده که استرس زا هستند، گفت: والدین باید سعی کنند ساندویچ های خانگی و سالم را به همراه آب میوه های طبیعی برای دانش آموزان تهیه کنند.
این متخصص تغذیه مغزهای گیاهی را منابع خوبی برای دریافت انرژی و کاهش استرس عنوان کرد و افزود: مغزها منابع خوبی از نظر فیبر و اسیدهای چرب ضروری از جمله امگا 6 و 3 و بسیاری از املاح دیگر هستند و چربی آن بی ضرر محسوب می شود و حتی اگر درحد معقول "یک مشت در روز" مصرف شوند باعث از بین رفتن و تحلیل چربی های بد بدن نیزمی شود.
وی با اشاره به افرادی که در هنگام امتحانات به مصرف زیاد غذا روی می آورند و اشتهایی مضاعف پیدا می کنند، گفت: استرس بحثی روحی و روانی است که افراد در قبال آن دو نوع واکنش تهاجمی یا افسردگی نشان می دهند و در حالت تهاجمی افراد برای تسکین خود به کارهای زیادی از جمله خوردن بی رویه غذا روی می آورند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در پایان افزود: این افراد به علت فرار از استرس شروع به پرخوری و بدخوری می کنند که این خود سبب تشدید و افزایش استرس در فرد شده و حتی وی را در معرض چاقی و اضافه وزن قرار می دهد.

/ 0 نظر / 11 بازدید