جنگل ها و پوشش گیاهی در استان لرستان

به طور کلی در کوه های زاگرس جنگلهای تنک ، نیمه خشک ، و مقطع به حالت وحشی و طبیعی دیده میشود . سطح جنگلهای لرستان حدود 750 هزار هکتار است که به این وسعت حدود 1250000 هکتار مرتع نیز باید اضافه نمود .
پوشش نباتی منطقه لرستان از گونه های مختلف و متنوع گیاهی است. ترکیب و سیمای این جنگلها نسبت به ارتفاع از سطح دریا، عرض جغرافیایی، مقدار باران، فشردگی کوهها، جهت ناهمواریها، و طول فصل سرد و یا گرم مختلف ومتفاوت است. در بعضی دامنه ها جنگلهای تنک و پراکنده ، و در برخی دیگر جنگلهای انبوه و نیمه انبوه دیده میشود.
تراکم گیاهی بیشتر در فصل بهار است زیرا بعضی مواقع سرمای شدید زمستان و یا برخی مواقع قطع شدن باران و افزایش گرمای تابستان سبب خشک شدن و از بین رفتن بخشی از پوشش گیاهی می شود .
بیشتر جنگلهای لرستان از نوع بلوط است . انتشار درختان بنه و بادام و همچنین بلوط و ارس بر اساس ارتفاع از سطح دریا تغییر می کند و در شرایط عادی ، محیط زاگرس ابتدا جنگلهای بادام و بنه و سپس بلوط و در ارتفاعات فوقانی ارس رشد می کنند . علاوه بر جوامع گیاهی فوق که کم و بیش دارای نباتات خشکی پسند هستند. در غرب دره ها و کنار جویبارها و رودها ، گیاهان و نباتات رطوبت پسندی چون بید ، صنوبر و خر زهره دیده می شود دیگر انواع درختان جنگلی لرستان عبارتند ار: زالزالک، پسته وحشی، مازو، زیتون، گلابی وحشی، شن، تاک، ارجن، نارون، انجیر، گردو، انار، آلبالو وحشی، گیلاس وحشی، مو، زبان گنجشک، توت، کرنجیل ، ون ، و ارغوان .
اکثر جنگلهای لرستان در کوه های هشتاد پهلو، سفید کوه (اطراف خرم آباد )، نور آباد، الشتر، و کوههای بلوران، چنگری، فاوه، گور (کوهدشت ) شاه نشین، ازگن، کوه تخت (اطراف زاغه ) ززوماهرو (اطراف الیگودرز) پراکنده است .
غیر از درختان جنگلی ، انواع نباتات دارویی و معطر مثل گل گاوزبان ، خاکشیر،گل ختمی،آویشن ،عناب ، ترنجبین ،هلیله ریحان ،گل بنفشه ،پر سیاوش ،کاسنی ،گل محمدی ،گل سرخ ،شقایق ، بیدمشک ،لاله ، زنبق ، شیرین بیان ،و نرگس نیز در استان می روید . همچنین نباتات خوراکی چون پاقزان ،پی نام ،پیشوک ،شنگ ،زرشک ،کنگر وحشی، ریواس، حاجی بیان، فرفیان، پونه و نعناع نیز به دست می آید .

/ 0 نظر / 57 بازدید