احتمال وجود اشیای باستانی لرستان در محموله خوروین
ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ دی ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: لرستان

۳۴۹شیء باستانی ایران پس از ۳۳ سال پیگیری حقوقی در دادگاه بلژیک چهارم دی‌ماه به ایران منتقل شد و به موزه ملی ایران رسید.

احتمال وجود اشیای باستانی لرستان درمحموله خوروینبه گزارش یافته، ورود 13 جعبه حاوی اشیای باستانی بدون آن که خبرنگاران و حتی مسوولین سازمان میراث فرهنگی که پای هواپیمای حامل این اشیا حضور داشتند از محتویات داخل جعبه‌ها مطلع باشند این سؤال را ایجاد کرده است که آیا احتمال دارد این اشیا مربوط به محوطه باستانی خوروین در شهرستان ساوجبلاغ نباشند؟
محمود موسوی از باستان‌شناسان پیشکسوت که سال 46 توانسته بود چندین مرتبه با یولاند ملکی که به گفته دولت ایران اشیای باستانی خوروین را با همکاری دیپلمات‌های بلژیکی از ایران خارج کرده بود ملاقات داشته باشد می‌گوید که یولاند ملکی در هیأت باستان‌شناسی پروفسور واندنبرگ در کاوش‌های باستان‌شناسی لرستان پشتکوه نیز حضور داشت.
رییس سازمان میراث فرهنگی می‌گوید که اشیای خوروین 50 سال قبل به ناحق از ایران خارج شده و ایران توانسته است پس از 33 سال تلاش حقوقی اشیای متعلق به کشور را از بلژیک به موزه ملی ایران مسترد کند.
آن‌طور که محمود موسوی در توضیح ارزش‌های باستان‌شناسی روستای خوروین در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز گفته است، خوروین یکی از مراکز مهم سفال خاکستری در ایران است. به گفته موسوی، محوطه باستانی خوروین هیچ‌گاه حفاری علمی نشد.
آن‌طور که فرستادگان سازمان میراث فرهنگی در ساعات ورود اشیای باستانی خوروین از بلژیک اعلام کرده‌اند این اشیا ترکیبی از سفال و آثار مفرغین و برنز است.
محمود موسوی اما می‌گوید که خوروین مرکز مهم سفال خاکستری ایران بوده که تا هزاره نخست پیش از میلاد نیز اهمیت این منطقه در ساخت سفال خاکستری مورد تأکید بود.
بقیه در ادامه مطلب

محمود موسوی که خود از باستان‌شناسان دوره اسلامی است، می‌گوید در دهه 40 تعداد باستان‌شناس‌ها در ایران آنقدر قلیل بود که او را به محوطه‌های مختلف از تخت جمشید تا ایلام و گیلان فرستاده‌اند و در همین سفر به ایلام بود که او یولاند ملکی همسر دکتر عباس ملکی رادیولوژیست ایرانی را در سن حدود 60 سالگی در کاوش‌های باستان‌شناسی سال 46 در ایلام ملاقات کرد.
یولاند ملکی به گفته محمود موسوی، اطلاعات خوبی از محوطه‌های باستانی ایران و اشیای تاریخی داشت که یکی از علایق او خریداری آثار تاریخی ایران برای کلکسیون شخصی‌اش بود.
آن‌طور که موسوی گفته است، یولاند ملکی آن‌زمان تنها علاقه‌مند به نگهداری آثار تاریخی ایران بود اما بعدها او اشیای به‌دست آمده از نقاط مختلف ایران ازجمله ایلام و خوروین را از قاچاقچی‌ها خریداری کرد و به کلکسیون شخصی‌اش افزود.
به گفته محمود موسوی احتمال اینکه در بین 349 شیء باستانی مسترد شده به ایران از مجموعه یولاند ملکی اشیای مربوط به کاوش‌های باستانی لرستان نیز وجود داشته باشد بسیار زیاد است.
آن‌طور که موسوی می‌گوید احتمال اینکه اشیای مفرغ یا برنز در خوروین که مرکز سفال خاکستری ایران در هزاره دوم و اول پیش از میلاد بود وجود داشته باشد چندان منطقی نیست.
او اشیای مربوط به اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول متعلق به خوروین را از نوع همان سفال‌هایی می‌داند که در منطقه قیطریه داشتیم و در چند نقطه از دشت تهران نیز یافت شده و این همان فرهنگی است که تا خوروین و آجین دوجین کشیده شده است.
آن‌طور که موسوی اعلام کرده است بخشی از اشیای خوروین برای مطالعه به بلژیک رفته است و او پیش از ارسال این اشیا به بلژیک موفق شده است که بخشی از آنها را در موزه مشاهده کند.
محمود موسوی گفته است، یولاند ملکی اشیای باستانی را بسیار خوب می‌شناخت و علاقه عجیبی به نگهداری آثار متعلق به هزاره اول پیش از میلاد داشت و بخشی از آثار این دوره را که حفاران غیرمجاز آن‌زمان نزد او برده خریداری می‌کرد و بامجوز اشیا را از ایران خارج می‌کرد،  اما سوداگر اشیای تاریخی نبود و به نگهداری آنها علاقه بیشتری داشت.
آن‌طور که محمود موسوی گفته است اگر اشیای برنزی در محموله مسترد شده به ایران از بلژیک وجود داشته باشد احتمال دارد برنزها مربوط به لرستان باشد نه اشیای متعلق به خوروین!
موسوی تأکید می‌کند، از آنجا که خوروین مرکز سفال خاکستری در ایران بوده، احتمال دارد اشیای مفرغ و برنز موجود در این محموله متعلق به کاوش‌های لرستان پشتکوه یعنی منطقه ایلام باشد.

احتمال وجود اشیای باستانی لرستان درمحموله خوروین

منبع: سایت یافته به نقل ازهمشهری