در امتحانات، چی بخوریم، چی نخوریم؟
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

راهنمای تغذیه دانش‌آموزان

تغذیه دانش آموزان

 دکتر کوروش جعفریان، متخصص تغذیه و استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان اینکه هنگام امتحانات استرس دانش‌آموزان به شدت افزایش می‌یابد و به همین دلیل اختلالاتی در ترشح بعضی هورمون‌ها از جمله آدرنالین و کورتیزول ایجاد می‌شود گفت: «این هورمون‌ها که هورمون استرس نامیده می‌شوند، به بدن کمک می‌کنند تا انرژی بیشتری برای مقابله با شرایط جدید پیدا کند.»

 چای و قهوه؛ کاهش تمرکز

او در ادامه با انتقاد از باور غلط افراد در استفاده از چای و قهوه برای بیدار ماندن در هنگام امتحانات گفت: «مواد کافئین دار مانند قهوه و چای و حتی برخی کاکائوها در کوتاه مدت سبب بیداری و تمرکز حواس می‌شوند، اما خواص آن در مدت چند دقیقه برعکس شده و باعث برهم خوردن تمرکز و حتی کاهش یادگیری و در نتیجه افزایش استرس و اضطراب در فرد می‌شود.»

آب‌میوه صنعتی؛ استرس

دکتر جعفریان در ادامه، آب‌میوه‌های صنعتی را نیز به دلیل داشتن شکر و مواد افزودنی ، نامناسب ارزیابی کرده و گفت: «آب‌میوه‌های صنعتی و نوشیدنی‌های شیرین به این دلیل که انرژی زیادی را یک جا تخلیه و آزاد می‌کنند، استرس‌زا هستند.»


 
کاهش استرس در معلم ها
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

به مناسبت روز معلم، دوازده اردیبهشت

استخدام معلم های حق التدریس، کمبود فضای آموزشی، کمبود نیروی انسانی، سلامت دانش آموزان، مشکلات مالی، استاندارد نبودن ساختمان مدارس،همه از موضوعاتی است که در خبرها زیاد به چشم می خورد، اما به سلامت معلم ها و سختی کارشان کمتر توجه می شود.

معلم و استرس

شاید تصور کنید معلمی شغل آسانی است. ساعت های کاری کم، تعطیلات زیاد، نداشتن ارباب رجوع، کار کردن با بچه ها همه باعث شده این شغل به نظر آسان بیاید، اما برخی بررسی ها نشان داده است معلمی و تدریس یکی از شغل های پُراسترس است. اما آیا واقعاً معلم ها استرس بیشتری نسبت به شغل های دیگر دارند؟

هر معلمی از استرس شکایت نمی کند، اما بررسی ها نشان داده است که تدریس از مشاغلی است که می تواند خیلی پُراسترس باشد. حتی در بررسی تعیین سطح استرس مشاغل که توسط اداره ایمنی و بهداشت کشور انگلستان انجام شد، معلمی در راس مشاغل پُراسترس قرار گرفت. نتایج یک نظرسنجی که سال 2000 انجام شد نیز نشان داد 5/41 درصد معلم ها خودشان را در معرض استرس بالا می دانند، در حالی که 5/58 درصد معتقدند شغل کم استرسی دارند. نتایج یک مطالعه دیگر که در سال 1999 انجام شد هم نشان داد، 36 درصد معلم ها تاثیرات استرس را همیشه یا بیشتر مواقع در زندگی شان احساس می کنند.

استرس تدریس

آن چیزی که این شغل را سخت و پراسترس می کند، خودِ کار نیست، اتفافاً این شغل، شغل لذت بخشی است، اما شرایط است که کار را مشکل می کند. کری کوپر، متخصص بهداشت و روانشناسی سازمانی و عضو گروه علم و تکنولوژی دانشگاه منچستر این شغل را به بمبی در دست یک فرمانده ارتش تشبیه می کند. به عقیده او معلمی به خودی خود استرس زا نیست، اما شرایط خاص مانند تغییرات مداوم سیستم آموزشی،تغییر نیازهای آموزشی، ساعات کار طولانی و حقوق کم، زمینه ی بروز استرس را فراهم می کنند.

کار در تعطیلات


 
نقش انسان ساز معلم
ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

نقش معلمان از تبدیل خاک به طلا باارزشتر است، زیرا هر چند با تبدیل خاک به طلا، ارزش آن افزون میگردد و ظاهرى فریبنده و زیبا پیدا میکند، ولى این ارزشمندى فقط جنبه ى مادى دارد و نمیتواند زمینه ساز ارزش هاى معنوى، انسانى و اخلاقى باشد. برعکس، معلم که مدیر کارگاه عمومى آموزش است، مى تواند با استفاده از فرصت طلایى و استثنایى فراگیرى، یعنى از بدو ورود کودک به مدرسه تا سن هجده سالگى، خمیرمایه ى سرشت او را شکل دهد و نقش آفرین این کارگاه عظیم دوازده ساله باشد. از ابتداى ورود کودکان به دبستان، این معلمان هستند که با آموزش صحیح و تربیتى شایسته، خمیرمایه ى وجود آنها را شکل مى دهند تا افرادى متد یّن، متعهد، مد بّر، با اخلاق و آرمانطلب تحویل جامعه دهند. این اتفاق مهم زمانى روى میدهد که ذهن کودک کاملاً مستعد و آماده ى پذیرش هر تعلیم و تعلمى است.