سراب پدیده ای علمی و تماشایی
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با شنیدن نام سراب معمولا اولین تصاویری که به ذهن خطور می کند ، همان صحنه های خیال انگیز ویژه ازآب و تاب کارتونی هستندکه همگی کمابیش با آنها آشنا هستیم . مناطق سرسبز و زمین های پوشیده از نخل گرمسیری همراه آبگیر یا برکه ای زیبا با آب زلال که البته تمامی به محض رسیدن قهرمان داستان یکباره نیست و ناپدید می شوند .

اما آنچه بخواهید در واقعیت و به دور از این خیال پردازی های سینیاتوری و استادانه سراب را بررسی کنیم باید پذیرفت که این هوا گرم است. شدت نور خورشید چشم هایت را آزار می دهد .برای هیجان کویر پا به این جا گذاشته ای. چندین راهنما خبره همراه یات م یکنند و آب هم به اندازه کافی به همراه ات داری. این گونه است که دریاچه زلال و زیبایی که در دور دست دیده می شود سرابی دلپذیر به نظرت م یآید. اما وای به روزی که بی آب و سایه بان و پای پیاده به کویر بزنی.

برای آنها که تشنگی چندین روزه در کویر را تجربه می کردند، سراب، شوخی زشت و بی مزه کویر است. اما برای آنان که به کشف اسرار کویر م یروند یکی از زیبای یهای منحصر به فرد کویر قطعا سراب است. سراب در حقیقت شکست نور است و دقیقا زمانی رخ می نماید که شاهد یک جا به جایی و تغییر بسیار سریع در چگالی هوا و اتمسفر جو هستیم ، یعنی زمانی که یک لایه هوا به مقدار نسبتا زیادی گر متر از سطح مجاورش باشد.پدیده کاملا علمیتقریبا هیچ تناسبی با شکل نمایشی و کارتونی خود ندارد .


 
طرز استفاده از GPS در گوشی نوکیا N95
ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: ماهواره در خدمت جغرافیا

همانطور که می دانید، GPS یک سیستم موقعیت یاب جهانی است که با 36 ماهواره مخصوص موجود در مدار زمین عمل می کند و هر لحظه با دریافت سیگنال از چند ماهواره، موقعیت طول و عرض جغرافیائی و ارتفاع آن نقطه را محاسبه می کند. GPS یک سیستم مستقل از موبایل است و هیچ ارتباطی با شبکه تلفن همراه ندارد (ضمناً هیچ ربطی به GPRS ندارد!). همانطور که امروزه گوشی های موبایل مجهز به تجهیزات اضافه ای مانند دوربین عکاسی شده اند ، GPS نیز بر روی معدودی از گوشی های موبایل گذاشته شده است و بنابراین ربطی به شبکه های تلفن همراه و یا GPRS ندارد و در هر نقطه از جهان قابل استفاده است. ضمناً باید دانست که یک دستگاه گیرنده GPS معمولی، فقط گیرنده است و فرستنده نیست.
گوشی تلفن نوکیا N95 مجهز به گیرنده GPS است (سخت افزار آنرا دارد) اما بدلیل اینکه نرم افزار مناسب این کار را ندارد لذا تقریباً GPS آن بلا استفاده است مگر آنکه 1-نرم افزار مناسب روی آن نصب شود 2-نقشه های مناسب روی آن نرم افزار load شود. در این صورت تقریباً مثل یک گیرنده دستی GPS بخوبی عمل می کند.
الف) نرم افزار مناسب: بهترین نرم افزار برای این کار SmartcomGPS است که فقط از ورژن 1.55 به بعد آن می تواند GPS داخلی موبایل را ساپورت کند


 
مرز دقیق فضا تعیین شد
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

محققان با استفاده از اطلاعات به دست آمده از تجهیزاتی که توسط دانشگاه کالگاری ابداع شده است موفق به تعیین موقعیت لبه فضا (مرز دقیق اتمسفر زمین و فضای خارج) شدند.

به گزارش مهر، با استفاده از اطلاعات به دست آمده از تجهیزات این دانشگاه دانشمندان تایید کردند فضا از 118 کیلومتری بالاتر از سطح زمین آغاز می شود.

این فاصله و مرز برای مدتها تحت تاثیر تعاریف و تصورات غلط قرار داشته است. در ابتدا فضانوردانی که زمین را به قصد انجام ماموریتهای مختلف ترک گفته اند این فاصله را 80 کیلومتر اعلام کردند.
 
همچنین این فاصله در صنعت فضایی به صورت قراردادی 100 کیلومتر تعیین شده بود که این فاصله توسط فدراسیون بین المللی هوانوردی که تعیین استانداردهای هوانوردی را به عهده دارد، مورد قبول قرار گرفته است.

با این وجود به گفته ناسا ایالات متحده هرگز به صورت رسمی با استاندارد مرز تعیین شده فضایی انطباق نیافته است زیرا چنین استانداردی می تواند حق پروازهای ماهواره ها و دیگر اجرام مدارگرد این کشور را با مشکل مواجه سازد.

مرکز کنترل ماموریت ناسا ارتفاع 122 کیلومتری را به عنوان مرز فضایی مورد استفاده قرار می دهد زیرا این فاصله ای است که شاتل فضایی از هدایت کننده خود جدا شده و بر سطح هوا معلق می شود.

بر اساس مطالعات جدید، دانشمندان از سیستمی به نام تصویربردار یونی مافوق حرارتی برای پیگیری نسیم های ملایم اتمسفری زمین و جریانهای شدید ذرات بار دار در فضا که گاهی سرعتی برابر هزار کیلومتر بر ساعت دارند به منظور ردیابی مرز دقیق فضایی استفاده کردند.

توانایی جمع آوری اطلاعات در چنین منطقه ای از اتمسفر بسیار قابل توجه است زیرا اندازه گیری در چنین منطقه ای که برای پرواز بالونها بسیار مرتفع و برای پرواز ماهواره ها بسیار کم ارتفاع خواهد بود، امری مشکل به شمار می رود.

سیستم تصویربرداری توسط راکت ژوئل 2 و در تاریخ 19 ژانویه 2007 به ارتفاع 200 کیلومتری از سطح زمین انتقال داده شد و اطلاعات با ارزشی را در هنگام حرکت بر روی لبه فضا جمع آوری کرد.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، این اطلاعات امکان محاسبه جریانهای انرژی اتمسفر زمین را به وجود خواهد آورد که در نهایت این اطلاعات درک درستی از تعامل میان فضا و محیط زیست انسان ایجاد خواهد کرد. این به آن معنی است درک بزرگتری از ارتباط میان لکه های خورشیدی و تغییرات اقلیمی زمین و چگونگی تاثیر تغییرات اقلیمی فضا بر ماهواره ها، ارتباطات، موقعیت یابی و سیستم های انرژی به وجود خواهد آمد.


 
شش راز بزرگ منظومه شمسی
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: منظومه شمسی

مجله علمی «نیوساینتیست»، در گزارشی شش راز بزرگ منظومه شمسی را به عنوان مهمترین ناشناخته‌های این منظومه معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، در این گزارش آمده است: حدود چهار میلیارد و شش میلیون سال قبل در یک نقطه دور افتاده و معمولی در کهکشان راه شیری چیزی شکل گرفت.

این معجون از جنس ماده در میان ذرات تمام کهکشانهای متشکل از گازهای هیدروژن و هلیوم و غبارهای جامد شروع به متراکم شدن کرد و مولکولها را تشکیل داد.

بخشی از این ابر مولکولی تازه شکل گرفته چون نمی توانست در برابر وزن خود مقاومت کند در درون خود فرو ریخت. سپس در میان گرما و انفجار ستاره‌ای متولد شد که امروز «خورشید» ما نام دارد.

ما دقیقا نمی دانیم چه چیزی عامل آغاز این پدیده بوده است.

شاید یک موج تکان دهنده در گیر و دارهای مرگ انفجاری از یک ستاره نزدیک عامل اصلی وقوع این پدیده باشد.

وقوع این انفجارات در کیهان غیر معمول نیست و به طور مکرر و غیر قابل شمارش رخ می‌دهند تا جایی که می دانیم خود کهکشان راه شیری حدود 13 میلیارد سال پیش بر همین اساس و مبتنی بر همین پدیده‌های انفجاری شکل گرفت.


 
تعادل بین کار و زندگی
ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

کار

اگر شخصیت خود را با فعالیت‌های شغلی خویش می‌سنجید ، پس وقتی کار نمی‌کنید فاقد شخصیت هستید.امروزه یکی از بزرگ‌ترین گرفتاری‌ها فرهنگ مشغول بودن است. مشکل اصلی در این فرهنگ این است که مشغولیت، کار واقعی را پنهان می‌کند.

مشغول بودن باعث می‌شود تلاش دایمی با اثربخشی واقعی اشتباه گرفته شود. زندگی شما شبیه یک معماست که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. اطمینان حاصل کنید که زمانی را برای هر جنبه مهم از زندگی‌تان در نظر بگیرید.

در دنیای امروزی نتایج بسیاری از عوامل براساس سرعت اندازه‌گیری می‌شود اگرچه ممکن است شما هم از زندگی در یک مسیر پرشتاب لذت ببرید ، ولی به یاد داشته باشید که برای سلامتی و رفاه باید هزینه‌هایی را بپردازید؛ چرا که فعالیت مستمر دامی است که به اثربخشی کار و زندگی آسیب می‌رساند.

اعتیاد به کار برخی از افراد ، فرار از زندگی از طریق کار است. این رفتاری است که می‌‌تواند باعث تضعیف اثربخشی، رنجاندن خانواده و تحلیل سلامتی شود.

رفتار این افراد به مرور زمان منجر به عدم تعادل و خستگی مفرط شده و باعث کناره‌گیری از خانواده و دوستان می‌شود. سعی کنید وفاداری را با بردگی اشتباه نگیرید. شما می‌توانید ضمن پایبند بودن به وظایف حرفه‌ای از استقلال شخصیت خود نیز حراست کنید. اجازه ندهید کسب و کار حکمران شما شود و بر تمام شؤون زندگی‌تان تاثیر گذارد.


 
به مناسبت20 فروردین، روز ملی فناوری هسته ای / چیستی انرژی هسته ای
ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

حدود سه قرن قبل از میلاد مسیح، دانشمندانی یونانی به نام «دموکریت» با مطالعه بر روی اشیای پیرامونش، به این نتیجه رسید که اشیا به رغم شکل ظاهری متفاوتی که دارند، از ذرات بسیار ریز و غیر قابل تجزیه ای تشکیل شده اند. وی اسم این ذرات را «اتم» نهاد که در زبان یونانی به معنی نشکن است.
تعریف فناوری هسته ای

قبل از آغاز سخن، به تعریفی از فناوری هسته ای نیازمندیم که عبارت است از توانایی تبدیل اورانیوم طبیعی که در طبیعت وجود دارد، از طریق شکافت اتم ها به اورانیوم غنی شده که دارای انرژی بسیار زیاد است که در مقطع کنونی، حدود ده کشور دنیا این دانش را در اختیار دارند.

چگونگی کشف انرژی هسته ای
حدود سه قرن قبل از میلاد مسیح، دانشمندانی یونانی به نام «دموکریت» با مطالعه بر روی اشیای پیرامونش، به این نتیجه رسید که اشیا به رغم شکل ظاهری متفاوتی که دارند، از ذرات بسیار ریز و غیر قابل تجزیه ای تشکیل شده اند. وی اسم این ذرات را «اتم» نهاد که در زبان یونانی به معنی نشکن است.
دو هزار سال بعد از «دموکریت»، دانشمندی انگلیسی به نام «جان دالتون» به این نتیجه رسید که «اتم» هم قابل تجزیه و شکستن است. این مسأله به صورت نظریه باقی ماند تا در سال 1927 میلادی، دانشمند آمریکایی – آلمانی الأصل – به نام «آلبرت انیشتین» فرمول E = mc2 را مطرح کرد و ثابت نمود که «اگر اتم شکافته شود، انرژی عظیمی ایجاد می شود».
کشف انرژی هسته ای، یکی از مهم ترین و اثر گذارترین کشفیات بشر در طول تاریخ بود. اما نکته ای که تقریباً از همان آغاز نگرانی عمیقی را در سطح جهان پدید آورد، قدرت تخریب فوق العاده ی انرژی هسته ای بود که خیلی زود توسط «ابن هایمر» شاگرد «انیشتین» به اجرا درآمد و آمریکایی ها برای نخستین بار به طور کاملاً سرّی در صحرای «نوادا» انفجار هسته ای را آزمایش کردند.