اورانوس
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٧  کلمات کلیدی:
 

 

 
تصویر اورانوس را در سمت چپ به رنگ واقعی و در سمت راست به رنگ غیر واقعی مشاهده می کنید. تصویر سمت راست را با ترکیب تصاویر ارسالی توسط ویجر 2 به منظور بررسی مه اطراف قطب جنوب سیاره تهیه کرده اند.
عکس از
JPL اورانوس یک غول بزرگ متشکل از مواد گازی و مایع می باشد. قطر استوایی آن حدود 51.118 کیلومتر یعنی بیش از 4 برابر قطر زمین است. سطح این سیاره پوشیده از ابرهای سبز-آبی، ساخته شده با کریستالهای ریز متان می باشد. کریستالها خارج از اتمسفر سیاره یخ زده اند. در اعماق این ابرهای قابل رویت، احتمالا ابرهای ضخیمی ساخته شده از آب مایع و کریستالهای یخ آمونیاک وجود دارند. در زیر این ابرها یعنی در عمق 7500 کیلومتری زیر ابرهای قابل رویت نیز، احتمال وجود اقیانوسی از آب مایع به همراه آمونیای حل شده می باشد. در مرکز این سیاره ممکن است هسته ای سنگی، تقریبا به اندازه زمین وجود داشته باشد. دانشمندان در خصوص وجود هر گونه زیستی در این سیاره تردید دارند.
 
تاریخچه ورود انسان به فضا
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٧  کلمات کلیدی:

 

 

اولین فضانورد امریکایی که در فضا راه رفت ادوارد وایت در تاریخ 3 ژوئن 1965عکس از ناسا

تاریخچه ورود انسان به فضا

در سال 1958، دانشمندان ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی تلاش های جدی خود برای ساخت فضاپیماهایی که قادر به حمل انسان به فضا باشند را آغاز نمودند. هر دو کشور ساخت کپسول های بدون بال که در بالای شتابگر مجهز به موشکهای پیشرفته برد بالا، قرار می گیرند را انتخاب کردند.  کشف امکان سفر انسان به فضا برای دانشمندان نگران کننده بود. آزمایش هایی که بر روی حیوانات انجام گرفت نشان داد که سفر به فضا گرچه با خطرات فیزیکی همراه نیست ولی احتمال بروز عوامل روانی وجود دارد. برخی کارشناسان از این می ترسیدند که فشار ناشی از پرتاب، پرواز و فرود فضاپیما منجر به ترس شدید و یا بیهوشی در فضانورد گردد. 


 
شهاب سنگها
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٧  کلمات کلیدی: منظومه شمسی
 اغلب شبها در آسمان اجرامی را می بینیم که با رگه ای از نور درخشان کم دوام و سریعی از یک طرف به طرف دیگر حرکت می کند و به سمتی سقوط و سپس نا پدید می شوند .این تور را میتور (meteor) می گویند و عبارت از شعاع های نوری هستند که از حرکت سریع یک جرم فلکی یا سنگ آسمانی (میتوریت) یا ( میتورایت) که در هنگام بر خورد با جو زمین شعله ور شده است و پدیدار می گردند.شهاب کلمه عربی است و جمع ان شَهَب است و به علت حرکت سریع رگه نورانی و بسیار کم دوامی را در فضای آسمان باقی می گذارد و به علت برخورد با مولوکول های هوا به سرعت متلاشی و تبدیل به ابری از گاز و غبار می گردند .اندازه این شهاب ها و اجرام از یک دانه شن کوچک تا یک قطعه از سنگ های بسیار بزرگ به قطر 10 متر است که از فاصله های خیلی خیلی دور و شاید از صورت های فلکی که میلیارد ها میلیارد کیلومتر از ما دور ترند و فاصله دارند در فضای نا محدود پراکنده و سرگردان شده اند و وارد فضای منظومه شمسی و جو زمین می گردند.
 
روشهای مختلف جهت یابی
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٧  کلمات کلیدی: جهت یابی
 

جهت‌های جغرافیایی، که شمال با رنگ قرمز مشخص شده یافتن جهت‌های جغرافیایی را جهت‌یابی گویند. جهت‌یابی در بسیاری از موارد کاربرد دارد. برای نمونه وقتی در کوهستان، جنگل، دشت یا بیابان گم شده باشید، با دانستن جهت‌های جغرافیایی، می‌توانید به مکان مورد نظرتان برسید. یکی از استفاده‌های مسلمانان از جهت‌یابی، یافتن قبله برای نماز خواندن و ذبح حیوانات است. کوهنوردان، نظامیان، جنگل‌بانان و ... هم به دانستن روش‌های جهت‌یابی نیازمندند. هرچند امروزه با وسایلی مانند قطب‌نما یا GPS می‌توان به راحتی و با دقت بسیار زیاد جهت جغرافیایی را مشخص کرد، در نبود ابزار، دانستن روش‌های دیگر جهت‌یابی مفید و کاراست.

 روش‌های جهت‌یابی